sobota, 19 listopada 2011

ZAKUP SPRZĘTU DO UPRAWIANIA KOLARSTWA GÓRSKIEGO

Podstawową sprawą aby zacząć uprawianie kolarstwa górskiego to przede wszystkim zakup odpowiedniego sprzętu. Najpierw trzeba się zastanowić czy chcemy na poważnie zająć się tym sportem czy rower ma nam służyć raz na jakiś czas do przejażdżki po parku. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania można przystąpić do zakupu sprzętu. Najpierw zajmijmy się sytuacją gdy rower ma nam służyć do jazdy „raz na jakiś czas”. W tej sytuacji nie potrzebujemy sprzętu z najwyższej półki. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu ważny jest rower, kask i strój kolarski. Odpowiednio dobrane chronią nas przed powstawaniem kontuzji a także dają nam większą satysfakcję z jazdy. W tej sytuacji potrzebujemy lekkiego, komfortowego i wytrzymałego roweru. Najważniejszą jego częścią jest rama. Musi być ona dopasowana do sylwetki. Warto polecić tutaj ramy aluminiowe które są lekkie i doskonale przenoszą obciążenia. Ważne aby rower miał amortyzator który tłumi drgania podczas jazdy w terenie. Ważne są również grube opony które również tłumią wstrząsy. Przy wyborze roweru do tzw. lekkiej jazdy nie jest potrzebny rower z najwyższej półki. Wystarczy tańszy rower znanego producenta. W dzisiejszych czasach jest wiele firm  znakomicie wykonuje rowery przeznaczone do lekkiej jazdy w terenie. Producenci godni polecenia to  przede wszystkim: Trek, Giant, KTM, Cube, Kellys, Author, Northec, Felt. W ofercie tych producentów można znaleźć zarówno rowery do profesjonalnej jazdy jak również do jazdy w tzw. mieszanym terenie. Rozmiar kół w rowerach górskich to najczęściej 26 cali.


Ważną częścią każdego roweru są hamulce. Przy lekkiej jeździe dobre są zarówno hamulce tarczowe jak i tzw. V - brake. W każdym profesjonalnym sklepie z rowerami możemy liczyć na fachowe porady sprzedawców. Nieco inaczej sprawa wygląda gdy chcemy zająć się kolarstwem górskim profesjonalnie i zależy nam ab nasz sprzęt był z najwyższej półki oraz żebyśmy mogli liczyć na jego wytrzymałość w każdej nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji. Jeśli chcemy zacząć ten sport na poważnie powinniśmy zostawić rowery za 500 zł na boku. Często można myśleć że nie cena jest ważna a jakość. I oczywiście tak jest jednak przy zakupie roweru cena determinuje również jakość. Wyżej wymienieni producenci rowerów posiadają w swojej ofercie odpowiedni sprzęt a ceny kształtują się bardzo różnie. Wybór producenta jest zawsze indywidualnym wyborem każdego z nas. Są jednak rzeczy wspólne dla wszystkich. Najważniejszą rzeczą przy zakupie roweru jest rama. Do profesjonalnego uprawiania tego sportu powinna być ona wykonana z twardego i lekkiego aluminium lub z włókna węglowego. Te dwa materiały są najczęściej spotykane jeśli chodzi o materiał ram rowerów. To samo dotyczy również materiału z jakiego wykonane są inne elementy roweru. Ważne żeby był najwyższej jakości i żeby podczas maratonu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci np. złamanego koła czy ramy. Jeśli chodzi o koła to również w grę wchodzą najczęściej aluminium lub włókno węglowe. Jeśli chodzi o opony zasada jest prosta - im opona grubsza tym bardziej amortyzuje i stawia większy opór, im cieńsza - tym komfort jest mniejszy, ale również opory toczenia są mniejsze i mniej wysiłku musimy włożyć w pedałowanie. W przypadku jazdy w trudnym terenie ważna jest grubość i szerokość opony.
Na załączonym obrazku typowa opona do jazdy w trudnym terenie.
Hamulce to sprawa najwyższej wagi, ważne jest aby były najwyższej jakości. W rowerach za około 2000 i więcej o jakość hamulców nie musimy się obawiać. 
Ważne są również amortyzatory. W rowerach z najwyższej półki również nie musimy się martwić o ich jakość. Ważne jest aby odpowiednio tłumiły drgania. Tutaj również nie należy oszczędzać pieniędzy ponieważ zakup roweru z odpowiednim amortyzatorem na pewno odwdzięczy się nam rewelacyjną jazdą w terenie.
Jeśli mamy już odpowiedni rower warto zastanowić się nad zakupem kasku. Kask to zakup najwyższej wagi, nie trzeba chyba mówić dlaczego. Dlatego warto aby był naprawdę najwyższej jakości. Kask rowerowy to nasze bezpieczeństwo które w trakcie wypadku może uratować nam życie bądź uchronić przed kalectwem. Kaski MTB cechują się dobrą wentylacją, opływowym wyglądem oraz ochroną górnej, bocznej oraz tylnej części głowy. Zalecane są równie do spokojnej jazdy po ścieżkach rowerowych jak i bardziej profesjonalnej szybkiej jazdy po terenie i szosie. Ceny kasków MTB wahają się w przedziale od 30 do 1000 zł. Kolejną sprawą jest zakup bluzy rowerowej i spodni. Tutaj każdy powinien indywidualnie dokonać wyboru jednak kluczową sprawą jest ochraniacz na krocze a w przypadku bluzy lub koszulki taki przydatny gadżet jak kieszeń na bidon. Dobór obuwia to również kwestia indywidualna jednak warte polecenia są buty typu SPD.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szukaj na tym blogu