czwartek, 3 maja 2012
Hamulce tarczowe w rowerze górskim
sobota, 7 kwietnia 2012
Rower DH - krótka charakterystyka.
Rower downhillowy - krótka charakterystyka
Autorem artykułu jest Jaspis
Do jednych z bardziej charakterystycznych rowerów można zaliczyć rowery zjazdowe, określane również jako downhillowe (DH). Są to rowery górskie skonstruowane w taki sposób, by można było na nich osiągać duże prędkości podczas zjazdów ze wzniesień.
Ta sama budowa przyczynia się także i do tego, iż jazda pod górę jest w tym przypadku praktycznie niemożliwa; nawet jazda po płaskiej nawierzchni nie jest łatwa. Rowery downhillowe są najczęściej wyposażone w dwupółkowe amortyzatory. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że rowery te mają szerszą kierownicę niż zwykle to bywa w przypadku rowerów MTB. Ponadto cechują się także większą masą (zdarzają się nawet modele o wadze przekraczającej dwadzieścia kilogramów). Koła są mocno szprychowane, opony natomiast mają grubość przekraczającą nawet trzy i pół cala, do tego standardowo stosuje się wysokiej jakości hydrauliczne hamulce tarczowe - niezawodne i niezbędne przy ekstremalnych zjazdach.
Z racji swoich parametrów rowery górskie typu DH użytkowane są podczas szybkich zjazdów ze stoków górskich, dobrze sprawdzą się oczywiście na trasie zjazdowej ze znaczną ilością przeszkód. Ich budowa umożliwia tak przydatne podczas zjazdów skoki. Warto nadmienić, że jadąc rowerem zjazdowym, możemy rozwinąć prędkości dochodzące nawet do dziewięćdziesięciu kilometrów na godzinę.
Pamiętajcie, że kolarstwo zjazdowe to sport ekstremalny. Dlatego też powinniśmy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się nie tylko w rower, ale także w odpowiedni osprzęt – przede wszystkim dobry kask i ochraniacze na korpus, kolana, łokcie i tym podobne. Taki sprzęt pozwoli wam w pełni korzystać z zalet rowerów downhillowych i zapobiegnie kontuzjom, które w tym sporcie są na porządku dziennym. Osobiście polecamy ten sport. Podnośi on adrenalinę, która niektórym z nas potrzebna jest jak powietrze.
---Rowery Górskie Limber
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
DH WIĘCEJ NIŻ HOBBY...
Pasja to coś więcej niż hobby.
Autorem artykułu jest Paweł Długosz
Co ludzie o nas myślą? Różnie… Jedni są zafascynowani downhillem i marzą tylko o tym, żeby z nami pojeździć. Inni podchodzą do nas z rezerwą, a nawet sceptycznie. Są też i tacy, którzy myślą, że jesteśmy rozpieszczonymi dzieciakami, które nie mają, co robić z pieniędzmi. Ile ludzi, tyle opinii…
DH w Polsce staje się coraz bardziej popularne, ale gdyby ktoś chciał pogłębić swoją wiedzę, odsyłam do „cioci Wiki” albo na profesjonalne, downhillowe strony internetowe.
A czym jest DH dla mnie?
Powiedzieć, że wszystkim?- zbyt prosta i wymijająca odpowiedź…
Hm. Na pewno jest wolnością. Wsiadam na rower i zapominam o problemach, o zbyt szybkim ludzkim świecie. Pędzę przed siebie, przez las. Wraz ze zwiększającą się prędkością, staję się jakby częścią natury, staję się… dziki. Wyścig z wiatrem między drzewami. Jedna banda. Druga. Hopa. Krew huczy, w głowie się kręci, ale to właśnie wtedy człowiek czuje harmonię i coś, co chyba mogę nazwać wiecznością. To jest niesamowite.
Gorzej sprawa ma się z finansowaniem takiego sportu, ponieważ downhill, jak większość sportów ekstremalnych, do tanich nie należy. A bez dobrego i odpowiedniego sprzętu lepiej nie wybierać się na trasę. Kiedy korzysta się ze wsparcia sponsorów, kwestie dotyczące finansów, przestają być tak wielkim problemem dla zawodników, jakim są dziś w naszym kraju. Na razie nie mamy takich wygód i sami musimy zajmować się kupnem sprzętu, wyjazdami na treningi, zawody, leczeniem ewentualnych kontuzji, itd… Ja, na przykład, swój rower składałem przez dwa lata. Ciężka praca, oszczędzanie pieniędzy i kupowanie część po części, a efekt to rower wart ok. 10 tys. zł ( samochód juz bym sobie za to kupił ;P ).Pasja jest pasją. To silniejsze od nas…
Ostatnio udało nam się zorganizować z ekipą małe, downhillowe wakacje-kilkudniowy trening w Wiśle. Byliśmy tam w szóstkę: Piotrek Gaik, Krzysiek Miśkowieć, Mateusz Smoter, Krzysiek Smoter (rowerzyści), Paweł Gaik (kamerzysta) i Andrzej Gaik (fotograf). Udało nam się załatwić darmowy nocleg, ale w zamian za to byliśmy zatrudnieni do budowy nowej trasy rowerowej. Przy okazji mogliśmy ją też przetestować . Przedpołudniem roboty budowlane, a druga połowa dnia przeznaczona na trening. To, jak wyglądały nasze wakacje, można zobaczyć, oglądając zdjęcia . Podczas naszego genialnego wypadu miało miejsce kilka niewesołych sytuacji. Mateusz Smoter miał stwerdzone „skręcenie nadgarstka wyższego stopnia”, a Misiek trafił do szpitala z podejrzeniem krwiaka w okolicach nerki. Jakby tego było mało, po powrocie do domu urządziłem sobie mały trening na mojej miejscówce i złamałem obojczyk.
Teraz pomału wszystko wraca do normy, a za kilka tygoni znowu spotkamy się w komplecie na trasie i pomkniemy w dół.
---Poszukujemy ludzi dobrej woli, którzy będą zainteresowani współpracą z nami. Więcej informacji drogą mailową – klubrowerowy[at]*gravityrevolt.org. Dziękujemy
*[at] =@
Rita (przy drobnej pomocy Beorna)
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Na styku trzech granic...
Trasa liczy około 100 km i łączy w sobie zarówno elementy typowej jazdy cross country oraz jazdę po płaskim terenie i to nie tylko po polnych drogach . Zawiera zarówno podjazdy i zjazdy w typowo leśnych warunkach gdzie na drodze można spotkać zarówno kamienie jak i wystające korzenie oraz typowe części trasy, które pozwalają odpocząć po przez jazdę po łaskim terenie i dużej ilości zjazdów. Trasa jak już wspomniałem jest bardzo wymagająca pod względem kondycji fizycznej oraz techniki jazdy. Jednak jeśli ktoś się na to zdecyduje na pewno nie pożałuje swojej decyzji.
Mapa przedstawia sam obszar Gór Łużyckich, który znajduje się na niewielkim obszarze Czech i Niemiec i jest najbardziej wymagającym odcinkiem trasy.
Miejscowość Ostritz jest naszym punktem startowym, tutaj aż do Zittau kierujemy się wzdłuż Nysy Łużyckiej szutrowo - asfaltową drogą rowerową, która jest bardzo malownicza. Jazdę w tym terenie można sobie urozmaicić zjeżdżając do rezerwatu przyrody, gdzie jest się zarówno gdzie wspinać jak i również zjeżdżać z zawrotną prędkością. Z Zittau do Hradka trzeba przejechać mniej wymagającą drogą asfaltową. Trzeba przejechać dookoła miasta po polnych drogach przylegających niekiedy do granicy z Polską żeby rozpocząć prawdziwą terenową jazdę. Jeśli chcemy czegoś bardziej wymagającego to w okolicy Zittau należy się kierować na Oybin, wjeżdżając w Góry Łużyckie, bardzo wymagające i malownicze jeśli chodzi o jazdę. Tutaj można spędzić niemal cały dzień delektując się prędkością i trudnym terenem. Jest to teren bogaty w trasy rowerowe o różnych poziomach trudności, pozwalający dać z siebie i ze sprzętu max możliwości. Do wyboru zatem prosta trasa z Zittau do Hradka przez Polskę lub lekkie zboczenie z trasy do Oybin. Następne w kolejności jest miasto o nazwie Hermanice, do którego można dojechać lasami od Hradka, trasa ta również wymaga od nas pewnych umiejętności i kondycji ale jest stosunkowo uboga we wzniesienia. Do samego końca czekają nas już tylko polne drogi pomieszane z asfaltem, które doprowadzą nas do Andelki skąd przejściem granicznym dojedziemy do Lutogniewic gdzie kończy się nasza trasa.
Uproszczony plan trasy zaznaczony jest na czerwono.
sobota, 31 marca 2012
Pedały zatrzaskowe SPD
System SPD pozwala uzyskać lepszą wydajność pedałowania co przejawia się przede wszystkim tym, że gdy jeden pedał pcha do przodu, drugi jednocześnie ciągnie w górę dzięki czemu można lepiej wykorzystywać siłę na pedałowanie. Widać to najbardziej gdy chcemy przyspieszyć albo podjechać pod stromy podjazd. Kolejnym plusem używania pedałów zatrzaskowych SPD jest uzyskanie większej stabilności w trudnym terenie ponieważ buty nie ześlizgują się z pedałów. Z mojej perspektywy wygląda to tak że gdy raz wsiadłem na rower w pedałach SPD już nie chciałem wracać do zwykłych pedałów. Może się w tym momencie nasuwać pytanie co gdy będzie wywrotka? Otóż pedały i buty są tak skonstruowane że wypną się same w niemal każdej sytuacji ekstremalnej do jakich niewątpliwie należy wywrotka. Zachęcam więc wszystkich do zastosowania pedałów SPD. Do tego typu pedałów są przeznaczone specjalne buty w zależności od rodzaju kolarstwa jaki uprawiamy. Podzielić je można na buty typu MTB, szosowe lub turystyczne. Zawierają one w podeszwie specjalne miejsce na przykręcenie bloków, które będą pasowały do danych pedałów. To są trzy najpopoularniejsze kategorie butów, oczywiście producenci prześcigają się w poszerzaniu oferty. Ale za to każdy znajdzie coś dla siebie. Produkuje się buty SPD na siłownię, buty all-mountain, na BMXa, buty typowo górskie z membraną Gore-Tex, a nawet sandały SPD. Także wybór jest naprawde ogromny. Każdy z tych butów różni się przede wszystkim budową oraz rodzajem bloków.
Buty MTB
Są to najmasywniejsze buty ponieważ oprócz swojej podstawowej funkcji pozwalają również przemieszczać się w trudnym terenie po przez grubą podeszwe. Są bardzo wytrzymałe jednak mogą być również z powodzeniem używane do jazdy szosowej.
Oferta jest bardzo zróżnicowana cenowo zarówno pod względem jakości jak i ceny więc każdy napewno znajdzie coś dla siebie.
Buty szosowe
Buty do jazdy szosowej nie różnią się specjalnie wyglądem. Różnicą jest napewno twarda podeszwa, która niemal uniemożliwia noramlne chodzenie. Inne jest również zapięcie do pedałów SPD SL.
Buty turystyczne
Wyglądają jak normalne, turystyczne buty – z tą różnicą, że można do nich przykręcić bloki SPD. Podeszwa jest tradycyjna, umożliwia swobodne i wygodne chodzenie.
Na początek zdecydowanie polecam kupno butów z niższej półki, które jeśli tylko będą odpowiednio traktowane i używane do jazdy a nie do chodzenia napewno wystarczą na kilka sezonów.
Do butów SPD potrzebne są również odpowiednie pedały, które będą kompatybilne z blokami przymocowanymi do butów. Tutaj podział jest taki sam jak w podziale na obuwie do SPD czyli na MTB, szosowe i turystyczne. Acz kolwiek w butach turystycznych bardz często można spotkać takie same bloki jak w butach SPD.
Poniżej przedstawiam małą "naukę jazdy" w betach i pedałach SPD.
Krok pierwszy: wpinanie
Pierwsze kilka minut najlepiej jest poświęcić na trening na sucho. Warto znaleźć sobie odpowiednie miejsce, które uniemożliwi wywrotkę w bok. J w tym celu wykorzystywałem np samochód. Teraz trzeba wyczuć, w którym punkcie na podeszwie znajduje się blok, w tym celu trzeba poprzesuwać butem w przód i w tył tak, żeby trafić. Zdecydowanie nacisnąć stopą w dół aż poczujemy charakterystyczne kliknięcie. Teraz pokrę zrobić kilkanaście obrotów korbą w tył. Powtórzyć kilka razy, żeby się oswoić.
Krok drugi: wypinanie
Z pedałów wypina się przekręcając stopę o 12-15 stopni na zewnątrz lub do wewnątrz. Jeśli stosowane pedały pozwalają na regulację, ustaw je w środkowym zakresie spektrum. Żeby ułatwić sobie sprawę, można ustawić mniejszą siłę wypięcia kręcąc śrubą napięcia sprężyny. Przy zbyt luźnym ustawieniu buty będą same się wypinały.
Krok trzeci: jazda
Jeśli twoje pedały na to pozwalają, wyreguluj siłę wypięcia tak, żeby wypinały się jak najlżej, aż nawyk wypinania wejdzie Ci w krew. Mogą przydać się spodenki z długimi nogawkami, nie trzeba chyba mówić jak ważne jest zdrowie. Wielu podczas pierwszej przygody z SPD zalicza gleby jednak jeśli rzetelnie się przygotujemy można tego uniknąć. A zatem trzeba ćwiczyć.
Napewno nie można się zrażać pierwszymi niepowodzeniami ponieważ jeśli będziemy sukcesywnie ćwiczyć to po jakimś czasie wpinanie i wypinanie wejdzie nam w nawyk i będziemy to robili bez zastanowienia. Wtedy pozostanie już tylko czysta przyjemność z jazdy.
Kilka wskazówek dotyczących zakupu odpowiedniego sprzętu.
Jak już powiedziałem na początek nie jest konieczne wykosztowywanie się na markowy sprzęt ponieważ i tak ma on służyć do nauki. Jednak jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej środków to godne polecenia są napewno takie firmy jak: SIDI, Scott, Specialized, Diadora, Northwave, Shimano. Te firmy oferują sprzęt najwyższej jakości. Oferuje zarówno buty jak i pedały. Wg mnie firmą godną polecenia i taką której oktualnie używam jest b'twin, która jest stosunkowo tańsza w porównaniu z innymi ale również oferująca wysoką jakość swoich produktów. Jeśli chodzi już o sam but to nie może on być za duży. Powinien być niemal pasowany, wtedy pozwala utrzymać stabilność i czerpać przyjemność z jazdy a przecież na tym zależy nam najbardziej.
poniedziałek, 26 marca 2012
SEZON CZAS ZACZĄĆ...
piątek, 9 marca 2012
KALENDARZ IMPREZ 2012
15/01 Zimowy Maraton MTB "Chwała Poległym" maraton Maków Mazowiecki Olsh Team mazowieckie
19/02 Northtec MTB Zimą maraton Karczew C.Zamana mazowieckie
04/03 Northtec MTB Zimą maraton Mrozy C.Zamana mazowieckie
17/03 GRAND PRIX ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ XC Studzionka LKUKSwPsz. warmińsko-mazurskie
18/03 Northtec MTB Zimą maraton Józefów C.Zamana mazowieckie
18/03 GRAND PRIX ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ XC Łąka LKUKSwPsz. warmińsko-mazurskie
24/03 PolandBike maraton Legionowo G. Wajs mazowieckie
24/03 GRAND PRIX ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ XC Brzeźce LKUKSwPsz. warmińsko-mazurskie
25/03 Kujawia XC XC Myślęcinek BYD-BIKE kujawsko-pomorskie
25/03 IV OTWARTE MISTRZOSTWA ORZESZA XC Orzesze UKS "Sprint" śląskie
31/03 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Wodzisław Śląski MOSiR Centrum śląskie
31/03 Puchar Ślęży XC Sobótka ŚOKSiR dolnośląskie
01/04 Mazovia MTB Marathon maraton Otwock C.Zamana mazowieckie
01/04 Thule Cup 2012 XC Gniezno Gogol MTB wielkopolskie
14/04 Górale na Start XC Boguszów-Gorce KKW JAMA Wałbrzych dolnośląskie
14/04 Pilica-Warta 2012 maraton Szczepocice OWS Dolina Warty łódzkie
15/04 Mazovia MTB Marathon maraton Piaseczno C.Zamana mazowieckie
15/04 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Murowana Goślina G. Golonko wielkopolskie
15/04 Legia MTB Maraton 2012 maraton Laski K.K. Legia 1928 mazowieckie
15/04 Bike Maraton maraton Wrocław M. Grabek dolnośląskie
15/04 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Orlowa MOSiR Centrum Czechy
21/04 MTB Bike Tour Gdańsk XC Gdańsk MOSiR Gdańsk pomorskie
21/04 PolandBike maraton Nowy Dwór Mazowiecki G. Wajs mazowieckie
22/04 Mazovia MTB Marathon maraton Chorzele C.Zamana mazowieckie
22/04 Grand Prix Wielkopolski maraton Dolsk Gogol MTB wielkopolskie
22/04 Maraton Cyklokarpaty maraton --- cyklokarpaty.pl ---
22/04 Crossowy Maraton Rowerowy MTB XC Sulęcin SOKSiR lubuskie
22/04 AZS MTB CUP XC Warszawa Klub Uczelniany AZS mazowieckie
22/04 VI Ogólnopolski Wyścig Kolarski MTB o Puchar Ziemi Leżajskiej XC Tarnogóra k / Leżajska ( Las Kopecki) klks azalia podkarpackie
28/04 Wyścig MTB "Złota Wstęga" XC Złoty Stok KTM Racing Team dolnośląskie
28/04 Bike Maraton maraton Zdzieszowice M. Grabek opolskie
28/04 Puchar Polski MTB XC --- JBG2 ---
29/04 Puchar Smoka MTB maraton Łężyny GOKwNŻ podkarpackie
29/04 GP Kaczmarek Electric MTB maraton Boszkowo Kaczmarek Electric S.A. wielkopolskie
29/04 Thule Cup 2012 XC Oborniki Gogol MTB wielkopolskie
29/04 IV Metropolia Bydgoszcz Maraton MTB maraton Bydgoszcz rowerowabrzoza kujawsko-pomorskie
29/04 Puchar Szlaku Solnego XC Spytkowice C. Kuczkowicz małopolskie
01/05 Maratony Kresowe maraton Białystok UKS Wygoda podlaskie
03/05 Puchar Prezydenta Miasta Zielona Góra XC Zielona Góra LKS Trasa lubuskie
05/05 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Złoty Stok G. Golonko dolnośląskie
05/05 Górale na Start XC Wałbrzych KKW JAMA Wałbrzych dolnośląskie
05/05 Family Cup XC Mrągowo Family Cup warmińsko-mazurskie
06/05 Mazovia MTB Marathon maraton Olsztyn C.Zamana warmińsko-mazurskie
06/05 Puchar Smoka MTB maraton Kąty GOKwNŻ podkarpackie
06/05 AZS MTB CUP XC Bydgoszcz Klub Uczelniany AZS kujawsko-pomorskie
06/05 Skandia MTB Maraton maraton Kraków Lang Team małopolskie
06/05 Family Cup XC Sopot Family Cup pomorskie
06/05 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Bogumin MOSiR Centrum Czechy
12/05 Bike Maraton maraton Wieluń M. Grabek łódzkie
12/05 Skandia MTB Maraton maraton Białystok Lang Team podlaskie
12/05 Family Cup XC Szydłów Family Cup opolskie
13/05 Maraton Cyklokarpaty maraton Pustków Osiedle cyklokarpaty.pl podkarpackie
13/05 Thule Cup 2012 XC Wągrowiec Gogol MTB wielkopolskie
13/05 Family Cup XC Dziwiszów Family Cup dolnośląskie
13/05 Puchar Szlaku Solnego XC Gołkowice C. Kuczkowicz małopolskie
13/05 Maratony Kresowe maraton Augustów UKS Wygoda podlaskie
13/05 Mazovia MTB Marathon maraton Legionowo C.Zamana mazowieckie
13/05 Grand Prix MTB Amatorów XC Drzonków TKKF Zielona Góra lubuskie
19/05 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Wałbrzych G. Golonko dolnośląskie
19/05 Family Cup XC Radzionków Family Cup śląskie
20/05 Legia MTB Maraton 2012 maraton Szumowo K.K. Legia 1928 podlaskie
20/05 Grand Prix Wielkopolski maraton Gniezno Gogol MTB wielkopolskie
20/05 PolandBike maraton Długosiodło G. Wajs mazowieckie
20/05 II Mistrzostwa Lubniewic w MTB o Puchar Burmistrza XC Lubniewice U.M. Lubniewice lubuskie
20/05 AZS MTB CUP XC Wrocław Klub Uczelniany AZS dolnośląskie
20/05 Family Cup XC Olkusz Family Cup małopolskie
20/05 GP Kaczmarek Electric MTB maraton Sulechów Kaczmarek Electric S.A. małopolskie
25/05 AZS MTB CUP [Akademickie MP] XC Przesieka Klub Uczelniany AZS dolnośląskie
26/05 Family Cup XC Mława Family Cup mazowieckie
26/05 Bike Maraton maraton Wisła M. Grabek śląskie
26/05 Puchar Stolema XC Ostrzyce K.S. STOLEM Pomorskie
26/05 III Polkowicki Bike Marathon maraton Polkowice TKKF Polkowice dolnośląskie
27/05 Maraton Cyklokarpaty maraton Strzyżów cyklokarpaty.pl podkarpackie
27/05 Family Cup XC Siedlce Family Cup mazowieckie
27/05 Skandia MTB Maraton maraton Nałęczów Lang Team lubelskie
27/05 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Rydułtowy MOSiR Centrum śląskie
27/05 Mazovia MTB Marathon maraton Toruń C.Zamana kujawsko-pomorskie
27/05 Grand Prix MTB Amatorów XC Zielona Góra TKKF Zielona Góra lubuskie
02/06 III MTB Maraton o Puchar LUKS Orzeł Lipno maraton Błotkowo MTB Orzeł Lipno wielkopolskie
02/06 Górale na Start XC Czarny Bór KKW JAMA Wałbrzych dolnośląskie
02/06 Family Cup XC Szczyrk Family Cup śląskie
03/06 Puchar Smoka MTB maraton Folusz GOKwNŻ podkarpackie
03/06 Legia MTB Maraton 2012 maraton Nowe Miasto K.K. Legia 1928 mazowieckie
03/06 PolandBike maraton Wyszków G. Wajs mazowieckie
03/06 Skandia MTB Maraton maraton Gdańsk Lang Team pomorskie
03/06 Maratony Kresowe maraton Michałowo UKS Wygoda podlaskie
07/06 Beskidy MTB Trophy 2012 (07-12.06) etapówka --- G. Golonko ---
07/06 Gwiazda Mazurska maraton Mazury C.Zamana mazurskie
09/06 Family Cup XC Szelment Family Cup podlaskie
09/06 AZS MTB CUP XC Wierchomla Klub Uczelniany AZS małopolskie
09/06 Bike Maraton maraton Kluszkowce M. Grabek małopolskie
09/06 Gdynia MTB maraton Gdynia GOSiR pomorskie
10/06 Maraton Cyklokarpaty maraton Wierchomla cyklokarpaty.pl małopolskie
10/06 Grand Prix Wielkopolski maraton Mosina Gogol MTB wielkopolskie
10/06 Family Cup XC Bartoszyce Family Cup warmińsko-mazurskie
10/06 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Wodzisław Śląski MOSiR Centrum śląskie
10/06 Grand Prix MTB Amatorów XC Zielona Góra TKKF Zielona Góra lubuskie
14/06 Grand Prix MTB Amatorów XC Świdnica TKKF Zielona Góra dolnośląskie
16/06 Maraton Cyklokarpaty maraton --- cyklokarpaty.pl ---
16/06 Family Cup XC Piła Family Cup wielkopolskie
16/06 Muflon MTB maraton Srebrna Góra Gmina Stoszowice dolnośląskie
17/06 Family Cup XC Szczecin Family Cup zachodniopomorskie
17/06 GP Kaczmarek Electric MTB maraton Kargowa Kaczmarek Electric S.A. lubuskie
17/06 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Hawirzov MOSiR Centrum Czechy
17/06 Mazovia MTB Marathon maraton Lublin C.Zamana lubelskie
23/06 Family Cup XC Zgierz Family Cup łódzkie
23/06 Mazovia 24h Marathon maraton Łomianki C.Zamana mazowieckie
23/06 Mistrzostwa Dolnego Ślaśka XC Góra Parkowa w Bielawie osir.bielawa.pl dolnośląskie
23/06 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Karpacz G. Golonko dolnośląskie
24/06 PolandBike maraton Sochaczew G. Wajs mazowieckie
24/06 AZS MTB CUP (eliminacje) XC Lublin Klub Uczelniany AZS lubelskie
24/06 Maratony Kresowe maraton Chełm UKS Wygoda lubelskie
24/06 Puchar Szlaku Solnego XC Rabka Zdrój C. Kuczkowicz małopolskie
24/06 Family Cup XC Okrągłe Family Cup warmińsko-mazurskie
24/06 Maraton Cyklokarpaty maraton Sabinov cyklokarpaty.pl Słowacja
30/06 Bike Maraton maraton Piechowice M. Grabek dolnośląskie
01/07 Verus K-SSSE Maraton MTB maraton Cybinka Stow. FSL lubuskie
01/07 GP Kaczmarek Electric MTB maraton Lubrza Kaczmarek Electric S.A. opolskie
01/07 Thule Cup 2012 XC Mosina Gogol MTB wielkopolskie
01/07 Puchar Szlaku Solnego XC Skomielna Biała C. Kuczkowicz małopolskie
01/07 Grand Prix MTB Amatorów XC Cybinka TKKF Zielona Góra lubuskie
01/07 Mazovia MTB Marathon maraton Kozienice C.Zamana mazowieckie
01/07 Family Cup XC Turek Family Cup wielkopolskie
01/07 Maraton Cyklokarpaty maraton Pruchnik cyklokarpaty.pl podkarpackie
06/07 Mistrzostwa MTB SRZS Kielce XC Kielce srzs.kielce.com.pl świętokrzyskie
07/07 Family Cup XC Iwonicz-Zdrój Family Cup podkarpackie
07/07 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Stronie Śląskie G. Golonko dolnośląskie
08/07 Legia MTB Maraton 2012 maraton Klwów K.K. Legia 1928 mazowieckie
08/07 PolandBike maraton Góra Kalwaria G. Wajs mazowieckie
08/07 Maratony Kresowe maraton Łomża UKS Wygoda podlaskie
12/07 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży XC --- MAłOPOLSKI ZWIĄZEK KOLARSKI małopolskie
14/07 Mazovia 24h Marathon maraton Wieliszew C.Zamana mazowieckie
14/07 Bike Maraton maraton Głuszyca M. Grabek dolnośląskie
15/07 AZS MTB CUP XC --- Klub Uczelniany AZS ---
15/07 Maraton Cyklokarpaty maraton Jasło cyklokarpaty.pl podkarpackie
15/07 Legia MTB Maraton 2012 maraton Naruszewo K.K. Legia 1928 mazowieckie
21/07 Maratony Kresowe maraton Sopoćkinie UKS Wygoda Białoruś
21/07 Uphill MTB XC Bystrice uphillmtb.pl Czechy
22/07 PolandBike maraton Węgrów G. Wajs mazowieckie
22/07 Skandia MTB Maraton maraton Bytów Lang Team pomorskie
22/07 Puchar Szlaku Solnego XC Spytkowice C. Kuczkowicz małopolskie
22/07 Grand Prix MTB Amatorów XC Łagów TKKF Zielona Góra lubuskie
22/07 Puchar Smoka MTB maraton Nowy Żmigród GOKwNŻ podkarpackie
22/07 Sudety MTB Challenge 2012 etapówka --- G. Golonko ---
28/07 Podlasie MTB Tour czasówka Białystok C.Zamana podlaskie
28/07 Bike Maraton maraton Bielawa M. Grabek dolnośląskie
28/07 Legia MTB Maraton 2012 maraton Szydłowiec K.K. Legia 1928 podkarpackie
29/07 Uphill MTB XC Vendryně uphillmtb.pl Czechy
29/07 Grand Prix MTB Amatorów XC Zielona Góra TKKF Zielona Góra lubuskie
29/07 Mazovia MTB Marathon maraton Supraśl C.Zamana podlaskie
29/07 Maraton Cyklokarpaty maraton Iwonicz - Zdrój cyklokarpaty.pl podkarpackie
04/08 Bike Maraton maraton Jelenia Góra M. Grabek dolnośląskie
04/08 Maraton Cyklokarpaty maraton Komańcza cyklokarpaty.pl podkarpackie
04/08 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Ustroń G. Golonko śląskie
05/08 Maratony Kresowe maraton Sokółka UKS Wygoda podlaskie
05/08 Uphill MTB XC Istebna uphillmtb.pl śląskie
05/08 Puchar Szlaku Solnego XC Orawka C. Kuczkowicz małopolskie
05/08 Grand Prix MTB Amatorów XC Zbąszynek TKKF Zielona Góra lubuskie
06/08 Legia MTB Maraton 2012 maraton Różan K.K. Legia 1928 mazowieckie
11/08 PolandBike maraton Radzymin G. Wajs mazowieckie
11/08 Uphill MTB XC Ustroń uphillmtb.pl śląskie
11/08 Mazovia MTB Marathon maraton Ełk C.Zamana warmińsko-mazurskie
12/08 Grand Prix Wielkopolski maraton Suchy Las Gogol MTB wielkopolskie
12/08 King Oscar MTB Maraton Gniewino maraton Gniewino GOTiS pomorskie
12/08 Grand Prix MTB Amatorów XC Czerwieńsk TKKF Zielona Góra lubuskie
12/08 Mazovia MTB Marathon maraton Orzysz C.Zamana warmińsko-mazurskie
15/08 Maratony Kresowe maraton Narewka UKS Wygoda podlaskie
18/08 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Korbielów G. Golonko śląskie
18/08 Bike Maraton maraton Szklarska Poręba M. Grabek dolnośląskie
18/08 III Ogólnopolski Wyścig MTB Susz maraton Susz CSiR Susz warmińsko-mazurskie
19/08 Jelenia Góra Trophy - Maja Włoszczowska MTB Race XC Jelenia Góra PZKol dolnośląskie
25/08 Górale na Start XC Wałbrzych KKW JAMA Wałbrzych dolnośląskie
25/08 Maraton MTB Hermanów maraton Hermanów MTB Team Środa wielkopolskie
25/08 Brodnicka Starówka'12 maraton Brodnica Brodnica MTB Cycling Team kujawsko -pomorskie
25/08 Family Cup XC Jacnia Family Cup lubelskie
26/08 GP Kaczmarek Electric MTB maraton Nowa Sól Kaczmarek Electric S.A. lubuskie
26/08 Maratony Kresowe maraton Szelment UKS Wygoda podlaskie
26/08 Mazovia MTB Marathon maraton Skarżysko C.Zamana świętokrzyskie
26/08 Family Cup XC Kielce Family Cup świętokrzyskie
01/09 Bike Maraton maraton Myślenice M. Grabek małopolskie
01/09 GP MTB EUROREGION SILESIA XC Rydułtowy MOSiR Centrum śląskie
01/09 Family Cup XC Kielce Family Cup świętokrzyskie
01/09 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Zawoja G. Golonko małopolskie
02/09 AZS MTB CUP XC Lublin Klub Uczelniany AZS lubelskie
02/09 Thule Cup 2012 XC Jarocin Gogol MTB wielkopolskie
02/09 GALIŃSKI MTB MARATON maraton Gielniów OPOCZNO SPORT TEAM mazowieckie
02/09 V Lubelski Festiwal Rowery XC Lublin LKKG lubelskie
02/09 Legia MTB Maraton 2012 maraton Płock K.K. Legia 1928 mazowieckie
02/09 PolandBike maraton Płock G. Wajs mazowieckie
06/09 Mistrzostwa Świata MTB XC Saalfelden-Leogang uci.ch AUSTRIA
09/09 Maratony Kresowe maraton Supraśl UKS Wygoda podlaskie
09/09 Międzynarodowe Otwarte Zawody w Kolarstwie Górskim XC Lubawka MGOK Lubawka dolnośląskie
09/09 Puchar Ursynowa XC Warszawa WKK mazowieckie
09/09 Skandia MTB Maraton maraton Rzeszów Lang Team podkarpackie
09/09 Grand Prix MTB Amatorów XC Międzyrzecz TKKF Zielona Góra lubuskie
09/09 Mazovia MTB Marathon maraton Ciechnów C.Zamana mazowieckie
09/09 Legia MTB Maraton 2012 maraton Kozienice K.K. Legia 1928 mazowieckie
09/09 Grand Prix Wielkopolski maraton Koło Gogol MTB wielkopolskie
15/09 Górale na Start XC Wałbrzych KKW JAMA Wałbrzych dolnośląskie
15/09 Bike Maraton maraton Polanica-Zdrój M. Grabek dolnośląskie
15/09 Michałki 2012 maraton Wieleń UKS Płomień wielkopolskie
15/09 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Piwniczna Zdrój G. Golonko małopolskie
16/09 Skandia MTB Maraton (Mistrzostwa Polski w maratonie MTB 2012) maraton Dąbrowa Górnicza Lang Team śląskie
16/09 IV MTB Tour Lębork XC Lębork LOT Ziemia Lęborska pomorskie
22/09 Mistrzostwa MTB Obiszów maraton Obiszów www.mtbobiszow.pl dolnośląskie
22/09 Skandia MTB Maraton maraton Kwidzyn Lang Team pomorskie
22/09 Maraton Cyklokarpaty maraton Sanok cyklokarpaty.pl podkarpackie
22/09 Bike Maraton maraton Karpacz M. Grabek dolnośląskie
23/09 AZS MTB CUP XC Zabrze Klub Uczelniany AZS śląskie
23/09 Grand Prix MTB Amatorów XC Drzonków TKKF Zielona Góra lubuskie
23/09 Mazovia MTB Marathon maraton Rawa Mazowiecka C.Zamana łódzkie
23/09 Grand Prix Wielkopolski maraton Łopuchowo Gogol MTB wielkopolskie
29/09 Maratony Kresowe maraton Mielnik UKS Wygoda podlaskie
29/09 Powerade Garmin MTB Marathon maraton Istebna G. Golonko śląskie
29/09 PolandBike maraton Ostrów Mazowiecka G. Wajs mazowieckie
30/09 GP Kaczmarek Electric MTB maraton Wolsztyn Kaczmarek Electric S.A. wielkopolskie
06/10 Mistrzostwa Świata maraton MTB maraton Ornans uci.ch FRANCJA
06/10 MTB Bike Tour Gdańsk XC Gdańsk MOSiR Gdańsk pomorskie
06/10 Bike Maraton maraton Świeradów-Zdrój M. Grabek dolnośląskie
07/10 Mazovia MTB Marathon maraton Nowy Dwór C.Zamana mazowieckie
07/10 Thule Cup 2012 XC Września Gogol MTB wielkopolskie
07/10 Legia MTB Maraton 2012 maraton Warszawa K.K. Legia 1928 mazowieckie
13/10 Gdynia MTB maraton Gdynia GOSiR pomorskie
13/10 PolandBike maraton Warszawa G. Wajs mazowieckie
14/10 III Jesienny Maraton MTB maraton Brodnica memorialpoplawski.pl kujawsko-pomorskie
UDANEGO SEZONU...
sobota, 25 lutego 2012
Karpaty dla rowerzysty
Wybór tego łańcucha górskiego na przygodę rowerową nie jest przypadkowy. To prawdziwa szkoła przetrwania dla tych, którzy lubią wymagające i techniczne trasy. To również raj dla tych którzy kochają górskie ścieżki, załamania pogody oraz błądzenie w terenie kiedy nawigacja szaleje. Dla rowerzystów spragnionych przygody najbardziej wymagająca jest zdecydowanie ukraińska część Karpat. Przy typowej jeździe enduro chodzi o to aby jak najszybciej i wygodniej wjechać na szczyt i zjechać po możliwie trudnej trasie w dół po wąskich i kamienistych ścieżkach. Niełatwo przy tym o awarię, dlatego jadąc w Karpaty należy zaopatrzyć się przynajmniej w minimum części zamiennych, tych, które psują się najczęściej. Dlatego na podjazd wyszukuj dróg, którymi wjedzie nawet samochód, a na zjazd ścieżek, których trudność powoduje szybsze bicie serca i nagły skok adrenaliny. To bardzo prosty, ale sprawdzony przepis na przygodę enduro. Cała przygoda rozpoczyna się w niewielkiej miejscowości Cisna położonej w Bieszczadach skąd trzeba przez Słowację przedostać się do podnóży ukraińskiej części Karpat. Tutaj tak naprawdę rozpoczyna się cała przygoda. Pierwsze poważne wyzwanie to Połonina Równa (1482 m n.p.m.). Tutaj następuje prawdziwy test naszych mięśni oraz sprzętu. Mimo wszystko na szczyt tego wzniesienia prowadzi stosunkowo prosta droga przygotowana do celów militarnych kilkadziesiąt lat temu. Kolejnym ważnym krokiem jest szybki zjazd. Trzeba uważać żeby nie pomylić szlaków ponieważ zjazd do nieodpowiedniej doliny może kosztować stratę dnia. W tej części należy dojechać do doliny która leży u podnóża pasma Borżawy, które staje się kolejnym naszym wyzwaniem. Najwyższe jej partie pokrywa przepiękna połonina. Górskie łąki miejscami ostro opadają w doliny, porosłe gęstymi bukowymi lasami. Borżawa, inaczej niż Połonina Równa, jest długim i wąskim pasmem, dlatego po wdrapaniu się na jej grzbiet długo jedziemy po łąkach i kamieniach na znacznej wysokości. Jeśli jest zbyt stromo, po prostu bierzemy rower na plecy i wdrapujemy się na szczyt. Po wdrapaniu się następuje już tylko czysta przyjemność ze zjazdu. Można tuaj osiągnąć nawet 60 km/h. Czysta adrenalina. Po drodze widzi się ludzi zbierających borówki, którzy są bardzo zdziwieni widokiem rowerzystów w tej części gór. Po wykonaniu zjazdu sezonu kolejnego dnia zaliczamy też podjazd sezonu. Podjazd, który w części okazuje się podejściem z rowerem zarzuconym na plecy. Na szczycie czeka nas jednak nagroda: możemy upajać się wspaniałym widokiem – niemal na wyciągnięcie ręki mamy Gorgany i najwyższe pasmo Ukrainy – Czarnohorę.
Wyprawę rozpoczęliśmy w Cisnej w Bieszczadach. Potem szybkim tempem jechaliśmy grzbietami karpackich połonin, zaglądając co kilka dni do ukraińskich wiosek. Po 10 dniach przygody wróciliśmy do Polski lokalnymi pociągami.
1. Połonina Równa. Tutaj natknęliśmy się na ruiny starej bazy wojskowej z czasów ZSRR.
2. Połonina Borżawa. W tym miejscu zaliczyliśmy najlepszy, najbardziej adrenalinowy zjazd na trasie.
3. Świdowiec. Tu zaliczyliśmy najtrudniejszy podjazd, który w znacznym stopniu był podejściem z rowerami na plecach.
4. Miasto Rachów. Na miejscowym bazarze znajdziesz kramy ze świetnym lokalnym serem.
5. Czarnohora. To najwyższe pasmo Ukrainy ma ponad 2000 m n.p.m
Karpaty dają niesamowite możliwości rowerowego szaleństwa, które są niemal na wyciągnięce ręki. Znajdują się tam długie i wąskie grzbiety górskie na które prowadzą liczne ścieżki oraz bardzo często liczne drogi gruntowe. Po drodze można spotkać liczne stare ruiny, które przysparzają nielada emocji w połączeniu z widokiem gór. Tworzą niesamowity i tejemniczy nastrój rodem z horroru oraz mogą bardzo często służyć jako lokalizacja na spędzenie nocy. Przy takiej eskapadzie najlepiej zaopatrzyć się jednak w namioty oraz jedzenie ponieważ jest to na tyle nieprzewidywalna okolica że szkoda bybyło martwić się późńiej o te rzeczy. Wyruszamy przecież dla przygody. Wyprawa w ukraińskie Karpaty i przejechanie wyżej opisanej trasy zajmuje około 7 dni i daje maksymalną energię. A przecież właśnie tego nam potrzeba. Ważne jak nie najważniejsze jest zaopatrzenie się w odpowiedną mapę ponieważ bardzo łatwo się zgubić a wtedy tracimy niepotrzebnie czas. No i rzecz równie ważna żeby na taką eskapadę nie wybierać się samemu. Bardzo często zdarzają się kontuzje oraz awarię roweru i warto by bylo mieć przy sobie jeszcze kogoś do pomocy.
Wiadomo że im mniej rzeczy się ma przy sobie na rowerze tym wygodniej się nam jedzie. Jednak przy takiej wyprawie jak Karpaty lepiej żeby niczego nam po drodze nie brakowało. Poniżej lista rzeczy (maksymalnie skrócona), która napewno się przyda podczas takiej wyprawy.
Ubrania
• 2 koszulki z krótkim rękawem
• 1 lekka bluza z długim rękawem
• 1 lekka kurtka odporna na wiatr i deszcz
• 1-2 krótkie spodenki kolarskie z wkładką
• 1 zwykłe krótkie spodenki
• 2-3 pary skarpetek
• 2-3 pary bielizny
• rękawiczki kolarskie bez palców
• okulary rowerowe
• kask
Ekwipunek
• lekki namiot - pod tym linkiem rozwinąłem temat
• śpiwór
• latarka, najlepiej typu "czołówka"
• lekki garnek / zestaw turystyczny
• plastikowy pojemnik z przykrywką
• łyżka, widelec opcjonalnie
• zapalniczka / zapałki
• podstawowe przybory kosmetyczne
• mała chropowata gąbka do mycia garnków
• jak najcieńszy ręcznik lub ściereczka
• apteczka
• papier toaletowy
• zapięcie do roweru
• długopis i notatnik
• sprzęt fotograficzny
• mapy, przewodniki
Narzędzia
• klucze płaskie (zazwyczaj 6,7,8,10,15)
• zestaw kluczy imbusowych (sześciokątnych)
• 2 łyżki do opon
• zestaw naprawczy do dętek
• śrubokręt płaski i krzyżak
• mini kombinerki z możliwością cięcia linek (najlepiej multitool)
• skuwacz do łańcucha
• klucz do szprych
• dobra pompka rowerowa
Części zapasowe
• 1-2 zapasowe dętki
• zapasowa opona (zwijana)
• 1 długa linka hamulcowa
• 2 długie linki przerzutkowe
• zapasowe klocki hamulcowe
• 6 zapasowych szprych (2 przód, 2 tył lewe, 2 tył prawe)
• garść zapasowych śrub, nakrętek i podkładek
• pojemniczek ze smarem stałym
• smar do łańcucha
• taśma izolacyjna (potrafi zdziałać cuda i przydać się w każdej sytuacji)
• kilka plastikowych opasek zaciskowych
• 2-3 spinki do łańcucha
POWODZENIA !!!
Źródła: rowerowe-porady.blogspot.com, www.menshealth.pl
czwartek, 12 stycznia 2012
Zima z rowerem - całkiem inne doznania.
Co stoi na przeszkodzie żeby jeździć w zimie na rowerze? Bo napewno nie niska temperatura. Prawdziwym bikerom takie warunki nie są straszne. Wystarczy cieplej się ubrać i stosować się do kilku zasad i jesteśmy w domu. Bardzo często zimowe warunki nie są gorsze od tych jakie panują w górach kiedy jest mokro i ślisko. Wniosek jest taki, że nie ma co czekać do wiosny, żeby wyjść na rower. Warto pamiętać o podłożu, które w czasie zimy jest nieco inne niż normalnie. Najbardziej przyjaznym podłożem dla rowerzystów w zimie jest ubity śnieg. Jazda w zimie charakteryzuje się jazdą spokojną, która nie wymaga szaleństw i gwałtowności. Na pedały należy naciskać płynnie i z wyczuciem. W zimie częściej jesteśmy narażeni na buksowanie tylnego koła. W takiej sytuacji należy wyczuć z jaką siłą możemy naciskać na pedały. Na zjazdach bardzo ważne jest, aby uważać na lód, który może się pojawić w niektórych miejscach(w zimie jest to bardzo prawdopodobne). Nawet jeśli mamy grube opony przeznaczone na błoto czy nawet opony z kolcami, lód bardzo szybko może sprowadzić nas na ziemię odnośnie pewności przyczepności. Należy zwrócić więc na lód baczną uwagę i nie pędzić na łeb na szyję z góry tylko dla adrenaliny. Pamiętajmy że w zimie chodzi przede wszystkim o trening i przyjemność i nie zapominajmy, że za kilka miesięcy czeka nas nowy sezon. Warto by było przystąpić do niego bez kontuzji w postaci złamania. W zimie należy więc być bardzo czujnym w każdej sytuacji a zwłaszcza na zjazdach. Jeśli jest możliwość i widzimy wcześniej lód przed sobą, warto by było w miare możliwości albo go przeskoczyć a jeśli jest to niemożliwe to w żadnym wypadku nie skręcamy kierownicy tylko trzymamy ją mocno w pozycji prostej to może da się przejechać bez szwanku. Zima na podjazdach sprawia że tylne koło nam się zapada. W tym celu staramy się dać do tyłu możliwie jak najszerszą oponę. Oprócz tego należy umiejętnie dociążać i odciążać rower. Sami już musimy określić w jakim stopniu dla nas będzie to odpowiednie. Warto pamiętać również o odpowiednim hamowaniu. Musi być ono w każdym wypadku delikatne, gdyż ostrzejsze może spowodować glebę. Co prawda nie jest ona w zimie tak bolesna ale mimo wszystko nie jesteśmy tam gdzie powinniśmy czyli na siodełku.
Zima, jak się okazuje nie jest taka zła jeśli podejmiemy próbę zaprzyjaźnienia się z nią. Co ważniejsze, daje na nowo możliwość odkrywania na nowo jazdy na rowerze, bo śnieżne podłoże oferuje całkiem inny wachlarz doznań niż te, które znamy z innych pór roku.
sobota, 7 stycznia 2012
Mazovia 2012 - kalendarz imprez.
19.02 1 edycja MTB zimą
04.03 2 edycja MTB zimą
18.03 3 edycja MTB zimą
01.04 1 edycja Mazovia MTB Marathon
15.04 2 edycja Mazovia MTB Marathon
22.04 3 edycja Mazovia MTB Marathon
06.05 4 edycja Mazovia MTB Marathon
13.05 5 edycja Mazovia MTB Marathon
27.06 6 edycja Mazovia MTB Marathon
7 - 9.06 Gwiazda Mazurska
17.06 7 edycja Mazovia MTB Marathon
23/24.06 Maraton 12 godzinny
01.07 8 edycja Mazovia MTB Marathon
15.07 Maraton 24 godzinny
29.07 9 edycja Mazovia MTB Marathon
12.08 10 edycja Mazovia MTB Marathon
26.08 11 edycja Mazovia MTB Marathon
02.09 12 edycja Mazovia MTB Marathon
16.09 13 edycja Mazovia MTB Marathon
30.09 Finał Mazovia MTB Marathon
Tak wczesne rozpoczęcie sezonu daje wymierne efekty. Zawodnicy mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy w trudnych warunkach np. na śliskiej nawierzchni, technikę jazdy po zmiennym podłożu i panowania nad rowerem w trudnych sytuacjach. Dzięki miękkiej nawierzchni można ćwiczyć upadki, co w lecie pozwoli lepiej kontynuować sytuację. Jazda zimą hartuje organizm i zapewnia stały kontakt z rowerem.
Cezary Zamana
1. Cel cyklu Merida Mazovia MTB Marathon:
- kontynuacja rozpoczętego w 2005 roku cyklu amatorskich maratonów rowerowych o charakterze sportowo-rekreacyjnym
- Popularyzacja kolarstwa i turystyki rowerowej w Polsce.
- Promowanie regionalnych szlaków i miejscowości turystycznych.
- Propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.
- Kontynuowanie nowych trendów w organizacji imprez rowerowych w Polsce
2. Organizator.
Stowarzyszenie Rowerowe Zielony Szlak:
- adres: ul. Dolna 14/5, 05-092 Łomianki
- tel.: 0 609 666 911
- nr konta: KBSA X O./Warszawa 45 15002022 1220200124930000
Strona internetowa cyklu: www.MazoviaMTB.pl.
e-mail: ewa@mazoviamtb.pl
poniedziałek, 2 stycznia 2012
Korzyści ze stosowania bielizny termoaktywnej...
Jakie zalety ma odzież termoaktywna?
Odzież termoaktywna jest niezbędna dla osób, które uprawiają sport i troszczą się o swoje zdrowie i komfort. W czasie aktywnego wysiłku w różnorodnych warunkach atmosferycznych normalna odzież nie wystarczy, bo gdy się pocimy od razu robi się wilgotna, co wywołuje uczucie dyskomfortu. Odzież termoaktywna natomiast usuwa ten kłopot, bo jej zadaniem jest ochrona przed wyziębieniem, przegrzaniem oraz utrzymanie właściwego mikroklimatu.
Taka odzież jest niezbędną rzeczą dla ludzi aktywnych. W zależności od pory roku oraz rodzaju aktywności ruchowej używamy odpowiedni rodzaj bielizny termoaktywnej, a wyróżniamy jej trzy rodzaje: lekką, aktywną i ciepłą. W czasie lata, kiedy mamy upały i gdy nasz organizm wykazuje dużą aktywność, pocąc się przy tym, stosujemy odzież lekką, która odprowadza pot na zewnątrz. W bardzo niskich temperaturach, kiedy zależy nam na utrzymaniu ciepła, ubieramy ciepłe spodnie, bieliznę i bluzy termoaktywne . Często stosowana jest przez biegaczy, którzy zawsze odczuwają zimno. Ostatnim typem jest odzież aktywna, którą używa się w niskich i średnich temperaturach, przy średnim wysiłku.
Odzież termoaktywna pozwala nam ochronić się przed wychłodzeniem czy przegrzaniem. Dzięki niej zachowujemy odpowiednią temperaturę w organizmie. Gdy kupujemy tego rodzaju rzeczy należy pamiętać o tym, iż kolejne części garderoby muszą być obcisłe, gdyż tylko wtedy spełniają swoją funkcję. Obecnie producenci udostępniają szeroką paletę poszczególnych elementów garderoby oddychającej, bluzy, bieliznę czy spodnie termoaktywne, więc możemy wybrać najlepszy dla nas krój i najodpowiedniejszy materiał. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego wykonuje się bieliznę termoaktywną. Zawsze jest to delikatny, miękki, miły w dotyku materiał, elastyczny materiał, który schnie szybciej niż odzież uszyta ze zwykłego materiału jak np. z bawełny.
Bielizna termoaktywna ma poza tym inne zalety. Poprawia efektywność wysiłku i zapewnia przyjemność trenowania. Nierzadko bielizna termoaktywna posiada system antybakteryjny czy antygrzybiczny, dzięki czemu zwalcza nieprzyjemne zapachy. Jest też taka, która oddziałuje antyalergicznie. Jak widać, stosowanie takiej odzieży oddziałuje pozytywnie na nasze zdrowie, zwłaszcza w zimie, kiedy jesteśmy narażeni na niskie temperatury.
fot. Pavel Vlasov, photoxpress.com
-------------------------------------------
Artykuł: Jakie zalety ma odzież termoaktywna? pochodzi z serwisu www.wieszak.net
-------------------------------------------O Autorze
Krzysztof Lewak
Korzyści z jazdy na rowerze...
Korzyści z jazdy na rowerze
„W zdrowym ciele, zdrowy duch!” – mówi stare porzekadło. Rower to z pewnością jeden z najlepszych sposobów, aby zachować formę i pogodę ducha. W XXI w., dobie Internetu i komputeryzacji, znacznej ilości ludzi brakuje czasu na sport. Z drugiej strony ćwiczenie staje się coraz modniejsze.
Uprawiać sport oznacza być na topie! Jeśli nie stać cię na zakup karnetu na basen, kupno kursu jazdy konnej, czy zajęcia z fitnessu, doskonałą alternatywą dla ciebie jest bicykl. Pozytywy dla zdrowia człowieka płynące z jazdy na dwukołowcu, można by wyliczać w nieskończoność. Oto kilka najważniejszych z nich:
Polepsza funkcjonowanie układu krążenia – podczas jazdy na rowerze szybciej oddychamy, za sprawą tego nasze płuca intensywniej pracują, a serce dostarcza więcej krwi do żył; tak przeciwdziałamy pojawianiu się chorób naczyń krwionośnych, zawałom i atakom serca
Wzmacnia odporność – gdy jeździmy na rowerze nasz organizm nie tylko jest bardziej dotleniony, lecz również uodparnia się na różne drobnoustroje, bakterie i wirusy; spalanie kalorii przyczynia się do utraty nadwagi, a dzięki temu małej podatności na zakażenia
Ładna figura – w czasie jazdy na bicyklu pracują mięśnie nóg, bioder, brzucha; dzięki regularnej jeździe na dwukołowcu twoje uda i łydki będą sprężyste, zapobiegniesz powstaniu żylaków; wzmocnisz także mięśnie kręgosłupa
Korzystny wpływ na psychikę – ruch na świeżym powietrzu przyczynia się do powstania endorfin, substancji wprawiających nas w znakomity humor; świadomość zapobiegania przeróżnym chorobom, dotlenienie całego organizmu oraz uczucie posiadania wysportowanej sylwetki na pewno sprawi, że nasze podejście do życia będzie bardziej optymistyczne
fot. Ime Forgo, photoxpress.com
-------------------------------------------Artykuł: Korzyści z jazdy na rowerze pochodzi z serwisu www.wieszak.net
-------------------------------------------O Autorze
Krzysztof