System SPD pozwala uzyskać lepszą wydajność pedałowania co przejawia się przede wszystkim tym, że gdy jeden pedał pcha do przodu, drugi jednocześnie ciągnie w górę dzięki czemu można lepiej wykorzystywać siłę na pedałowanie. Widać to najbardziej gdy chcemy przyspieszyć albo podjechać pod stromy podjazd. Kolejnym plusem używania pedałów zatrzaskowych SPD jest uzyskanie większej stabilności w trudnym terenie ponieważ buty nie ześlizgują się z pedałów. Z mojej perspektywy wygląda to tak że gdy raz wsiadłem na rower w pedałach SPD już nie chciałem wracać do zwykłych pedałów. Może się w tym momencie nasuwać pytanie co gdy będzie wywrotka? Otóż pedały i buty są tak skonstruowane że wypną się same w niemal każdej sytuacji ekstremalnej do jakich niewątpliwie należy wywrotka. Zachęcam więc wszystkich do zastosowania pedałów SPD. Do tego typu pedałów są przeznaczone specjalne buty w zależności od rodzaju kolarstwa jaki uprawiamy. Podzielić je można na buty typu MTB, szosowe lub turystyczne. Zawierają one w podeszwie specjalne miejsce na przykręcenie bloków, które będą pasowały do danych pedałów. To są trzy najpopoularniejsze kategorie butów, oczywiście producenci prześcigają się w poszerzaniu oferty. Ale za to każdy znajdzie coś dla siebie. Produkuje się buty SPD na siłownię, buty all-mountain, na BMXa, buty typowo górskie z membraną Gore-Tex, a nawet sandały SPD. Także wybór jest naprawde ogromny. Każdy z tych butów różni się przede wszystkim budową oraz rodzajem bloków.
Buty MTB
Są to najmasywniejsze buty ponieważ oprócz swojej podstawowej funkcji pozwalają również przemieszczać się w trudnym terenie po przez grubą podeszwe. Są bardzo wytrzymałe jednak mogą być również z powodzeniem używane do jazdy szosowej.
Oferta jest bardzo zróżnicowana cenowo zarówno pod względem jakości jak i ceny więc każdy napewno znajdzie coś dla siebie.
Buty szosowe
Buty do jazdy szosowej nie różnią się specjalnie wyglądem. Różnicą jest napewno twarda podeszwa, która niemal uniemożliwia noramlne chodzenie. Inne jest również zapięcie do pedałów SPD SL.
Buty turystyczne
Wyglądają jak normalne, turystyczne buty – z tą różnicą, że można do nich przykręcić bloki SPD. Podeszwa jest tradycyjna, umożliwia swobodne i wygodne chodzenie.
Na początek zdecydowanie polecam kupno butów z niższej półki, które jeśli tylko będą odpowiednio traktowane i używane do jazdy a nie do chodzenia napewno wystarczą na kilka sezonów.
Do butów SPD potrzebne są również odpowiednie pedały, które będą kompatybilne z blokami przymocowanymi do butów. Tutaj podział jest taki sam jak w podziale na obuwie do SPD czyli na MTB, szosowe i turystyczne. Acz kolwiek w butach turystycznych bardz często można spotkać takie same bloki jak w butach SPD.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz