SPD(Shimano Pedaling Dynamics) jest to typowy mechanizm zatrzaskowy używany w pedałach rowerowych, który w znacznym stopniu poprawia wydajność pedałowania. Specjalnie przeznaczony w tym celu but jest przymocowany do pedałów dzięki czemu można lepiej wykorzystywać siłę przeznaczoną do pedałowania i z lepszym efektem przekazywać ją na napęd.
System SPD pozwala uzyskać lepszą wydajność pedałowania co przejawia się przede wszystkim tym, że gdy jeden pedał pcha do przodu, drugi jednocześnie ciągnie w górę dzięki czemu można lepiej wykorzystywać siłę na pedałowanie. Widać to najbardziej gdy chcemy przyspieszyć albo podjechać pod stromy podjazd. Kolejnym plusem używania pedałów zatrzaskowych SPD jest uzyskanie większej stabilności w trudnym terenie ponieważ buty nie ześlizgują się z pedałów. Z mojej perspektywy wygląda to tak że gdy raz wsiadłem na rower w pedałach SPD już nie chciałem wracać do zwykłych pedałów. Może się w tym momencie nasuwać pytanie co gdy będzie wywrotka? Otóż pedały i buty są tak skonstruowane że wypną się same w niemal każdej sytuacji ekstremalnej do jakich niewątpliwie należy wywrotka. Zachęcam więc wszystkich do zastosowania pedałów SPD. Do tego typu pedałów są przeznaczone specjalne buty w zależności od rodzaju kolarstwa jaki uprawiamy. Podzielić je można na buty typu MTB, szosowe lub turystyczne. Zawierają one w podeszwie specjalne miejsce na przykręcenie bloków, które będą pasowały do danych pedałów. To są trzy najpopoularniejsze kategorie butów, oczywiście producenci prześcigają się w poszerzaniu oferty. Ale za to każdy znajdzie coś dla siebie. Produkuje się buty SPD na siłownię, buty all-mountain, na BMXa, buty typowo górskie z membraną Gore-Tex, a nawet sandały SPD. Także wybór jest naprawde ogromny. Każdy z tych butów różni się przede wszystkim budową oraz rodzajem bloków.
Buty MTB
Są to najmasywniejsze buty ponieważ oprócz swojej podstawowej funkcji pozwalają również przemieszczać się w trudnym terenie po przez grubą podeszwe. Są bardzo wytrzymałe jednak mogą być również z powodzeniem używane do jazdy szosowej.
Oferta jest bardzo zróżnicowana cenowo zarówno pod względem jakości jak i ceny więc każdy napewno znajdzie coś dla siebie.
Buty szosowe
Buty do jazdy szosowej nie różnią się specjalnie wyglądem. Różnicą jest napewno twarda podeszwa, która niemal uniemożliwia noramlne chodzenie. Inne jest również zapięcie do pedałów SPD SL.
Buty turystyczne
Wyglądają jak normalne, turystyczne buty – z tą różnicą, że można do nich przykręcić bloki SPD. Podeszwa jest tradycyjna, umożliwia swobodne i wygodne chodzenie.
Na początek zdecydowanie polecam kupno butów z niższej półki, które jeśli tylko będą odpowiednio traktowane i używane do jazdy a nie do chodzenia napewno wystarczą na kilka sezonów.
Do butów SPD potrzebne są również odpowiednie pedały, które będą kompatybilne z blokami przymocowanymi do butów. Tutaj podział jest taki sam jak w podziale na obuwie do SPD czyli na MTB, szosowe i turystyczne. Acz kolwiek w butach turystycznych bardz często można spotkać takie same bloki jak w butach SPD.
sobota, 31 marca 2012
Pedały zatrzaskowe SPD
Poniżej przedstawiam małą "naukę jazdy" w betach i pedałach SPD.
Krok pierwszy: wpinanie
Pierwsze kilka minut najlepiej jest poświęcić na trening na sucho. Warto znaleźć sobie odpowiednie miejsce, które uniemożliwi wywrotkę w bok. J w tym celu wykorzystywałem np samochód. Teraz trzeba wyczuć, w którym punkcie na podeszwie znajduje się blok, w tym celu trzeba poprzesuwać butem w przód i w tył tak, żeby trafić. Zdecydowanie nacisnąć stopą w dół aż poczujemy charakterystyczne kliknięcie. Teraz pokrę zrobić kilkanaście obrotów korbą w tył. Powtórzyć kilka razy, żeby się oswoić.
Krok drugi: wypinanie
Z pedałów wypina się przekręcając stopę o 12-15 stopni na zewnątrz lub do wewnątrz. Jeśli stosowane pedały pozwalają na regulację, ustaw je w środkowym zakresie spektrum. Żeby ułatwić sobie sprawę, można ustawić mniejszą siłę wypięcia kręcąc śrubą napięcia sprężyny. Przy zbyt luźnym ustawieniu buty będą same się wypinały.
Krok trzeci: jazda
Jeśli twoje pedały na to pozwalają, wyreguluj siłę wypięcia tak, żeby wypinały się jak najlżej, aż nawyk wypinania wejdzie Ci w krew. Mogą przydać się spodenki z długimi nogawkami, nie trzeba chyba mówić jak ważne jest zdrowie. Wielu podczas pierwszej przygody z SPD zalicza gleby jednak jeśli rzetelnie się przygotujemy można tego uniknąć. A zatem trzeba ćwiczyć.
Napewno nie można się zrażać pierwszymi niepowodzeniami ponieważ jeśli będziemy sukcesywnie ćwiczyć to po jakimś czasie wpinanie i wypinanie wejdzie nam w nawyk i będziemy to robili bez zastanowienia. Wtedy pozostanie już tylko czysta przyjemność z jazdy.
Kilka wskazówek dotyczących zakupu odpowiedniego sprzętu.
Jak już powiedziałem na początek nie jest konieczne wykosztowywanie się na markowy sprzęt ponieważ i tak ma on służyć do nauki. Jednak jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej środków to godne polecenia są napewno takie firmy jak: SIDI, Scott, Specialized, Diadora, Northwave, Shimano. Te firmy oferują sprzęt najwyższej jakości. Oferuje zarówno buty jak i pedały. Wg mnie firmą godną polecenia i taką której oktualnie używam jest b'twin, która jest stosunkowo tańsza w porównaniu z innymi ale również oferująca wysoką jakość swoich produktów. Jeśli chodzi już o sam but to nie może on być za duży. Powinien być niemal pasowany, wtedy pozwala utrzymać stabilność i czerpać przyjemność z jazdy a przecież na tym zależy nam najbardziej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz